www.chiptimeresults.com
5th Annual Don Olson Classic
Palgrave, Ontario
Saturday September 30, 2017
5 Km Awards

************************************************************************
                              OVERALL FEMALE
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   429 Jadyn Keeler             19:12 LF12-15    1/28       1  3:51    9:25    9:47                  SOUTH SIMCOE DUFFERIN T.F.C    
    2   363 Aysia Maurice            19:39 LF12-15    2/28       2  3:56    9:27   10:13                  310 RUNNING                    
    3   388 Megan Logan              19:55 LF12-15    3/28       3  3:59    9:54   10:02                  Burlington Track Club          

************************************************************************
                               OVERALL MALE
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   373 Kyle Smith               16:19 LM30-39    1/6        1  3:16    7:59    8:21  Scarborough     Blue Devils Athletics Club     
    2   369 Jamie Tarling            16:30 LM20-29    1/4        2  3:18    8:10    8:20                  310 RUNNING                    
    3   395 Andrew Brown             16:40 LM16-19    1/10       3  3:20    8:07    8:34  Carrying Place  DURHAM DRAGONS ATHLETICS       

************************************************************************
                               MASTER FEMALE
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   435 Tricia Bachman           20:38 LF40-49    1/17       9  4:08   10:25   10:13  Whitby                                         
    2   425 Kathryn Sullivan         23:31 LF50-59    1/7       23  4:43   11:19   12:13  orangeville     six kids and running           
    3   377 Joanna Kotsopoulos       23:42 LF40-49    2/17      24  4:45   11:51   11:52                  Boardwalk RC                   

************************************************************************
                                MASTER MALE
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   440 Adrian Constantinescu    19:53 LM40-49    1/16      23  3:59    9:49   10:04                                                 
    2   457 David Johannink          20:00 LM50-59    1/16      25  4:00    9:53   10:07  Caledon East                                   
    3   169 Franck Jussaume          20:07 LM40-49    2/16      26  4:02    9:53   10:14  Whitby                                         

************************************************************************
                               JUNIOR FEMALE
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   393 Jasmina Brar             20:00 LF16-19    1/8        4  4:00    9:44   10:16  Oshawa          DURHAM DRAGONS ATHLETICS       
    2   399 Meg Jackson              20:09 LF12-15    4/28       5  4:02    9:39   10:30  Brooklin        DURHAM DRAGONS ATHLETICS       
    3   372 Sarah Nolan              20:13 LF16-19    2/8        6  4:03    9:55   10:18  Toronto         Blue Devils Athletics Club     

************************************************************************
                                JUNIOR MALE
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   394 Adam Bridger             16:43 LM16-19    2/10       4  3:21    8:21    8:23  Ajax            DURHAM DRAGONS ATHLETICS       
    2   396 Patrick Dean             16:50 LM12-15    1/18       5  3:22    8:21    8:29  Whitby          DURHAM DRAGONS ATHLETICS       
    3   397 Cam Dean                 17:16 LM16-19    3/10       6  3:28    8:19    8:58  Whitby          DURHAM DRAGONS ATHLETICS       


**********************************************************************
                              FEMALE UNDER 12
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------

**********************************************************************
                               MALE UNDER 12
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   403 Andrew Richards          20:41 LM-11      1/1       28  4:09   10:18   10:23  Whitby          DURHAM DRAGONS ATHLETICS       

**********************************************************************
                               FEMALE 12-15
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   356 Emma Everett             20:33 LF12-15    5/28       7  4:07    9:58   10:35                  310 RUNNING                    
    2   368 Sarah-Rose Sullivan      20:48 LF12-15    6/28      11  4:10    9:58   10:51                  310 RUNNING                    
    3   402 Annabelle Potvin         20:52 LF12-15    7/28      12  4:11    9:49   11:03  Whitby          DURHAM DRAGONS ATHLETICS       

**********************************************************************
                                MALE 12-15
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   361 Justin Jelaca            17:42 LM12-15    2/18      10  3:33    8:17    9:26                  310 RUNNING                    
    2   350 Liam Bauer               17:49 LM12-15    3/18      11  3:34    8:43    9:06                  310 RUNNING                    
    3   371 Austin Bates             18:14 LM12-15    4/18      12  3:39    9:08    9:07  Scarborough     Blue Devils Athletics Club     

**********************************************************************
                               FEMALE 16-19
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   406 Sarah Turner             20:33 LF16-19    3/8        8  4:07    9:45   10:49  Scarborough     DURHAM DRAGONS ATHLETICS       
    2   365 Alessia Pizzimenti       20:41 LF16-19    4/8       10  4:09   10:14   10:27                  310 RUNNING                    
    3   352 Olivia Cadieux           24:06 LF16-19    5/8       26  4:50   11:28   12:38                  310 RUNNING                    


**********************************************************************
                                MALE 16-19
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   474 Joshua Morales           17:16 LM16-19    4/10       7  3:28    8:24    8:53  Brampton                                       
    2   383 Joshua Selway            17:21 LM16-19    5/10       8  3:29    8:25    8:56                  BURLINGTON TRACK &FIELD CLUB  
    3   422 Karson Proulx            17:41 LM16-19    6/10       9  3:33    8:26    9:15  Bolton          NEWMARKET HUSKIES TRACK CLUB   

**********************************************************************
                               FEMALE 20-29
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   419 Lauren Negrazis          20:58 LF20-29    1/3       13  4:12   10:22   10:36  London          GREATER UXBRIDGE ROAD RUNNERS  
    2   473 Jennifer Minderlein      24:49 LF20-29    2/3       29  4:58   12:22   12:27  Bolton                                         
    3   483 Jennah Rampersaud        29:13 LF20-29    3/3       47  5:51   14:38   14:35  Bolton                                         

**********************************************************************
                                MALE 20-29
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   478 Benjamin Pidduck         18:57 LM20-29    2/4       18  3:48    9:30    9:28  Toronto                                        
    2   170 Adam McIntosh            24:06 LM20-29    3/4       45  4:50   11:08   12:59  Brampton                                       
    3   451 Gary Goria               35:27 LM20-29    4/4       67  7:06   15:08   20:19  Bolton                                         

**********************************************************************
                               FEMALE 30-39
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   381 Shawna Thomson           27:31 LF30-39    1/4       41  5:31   13:41   13:50  Toronto         Boardwalk RC                   
    2    10 Kolpean Trudy            28:04 LF30-39    2/4       42  5:37   13:24   14:40  Cambridge                                      
    3    95 Frances Villegas         30:08 LF30-39    3/4       49  6:02   14:45   15:24  Vaughan                                        

**********************************************************************
                                MALE 30-39
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   380 Jimmy Semes              19:47 LM30-39    2/6       22  3:58    9:38   10:09                  Boardwalk RC                   
    2   459 Phil Kinson              22:29 LM30-39    3/6       38  4:30   11:29   11:00                                                 
    3   461 Brad Knight              23:08 LM30-39    4/6       41  4:38   10:47   12:21  Cambridge                                      


**********************************************************************
                               FEMALE 40-49
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   454 Wendy Holyday            26:05 LF40-49    3/17      34  5:13   12:55   13:11                                                 
    2   167 Liz Maola                28:13 LF40-49    4/17      43  5:39   14:27   13:46                  YORK REGION RUNNERS CLUB       
    3   487 Virginia Samuel          28:42 LF40-49    5/17      44  5:45   14:30   14:13  Toronto                                        

**********************************************************************
                                MALE 40-49
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   375 Dave Carpenter           20:37 LM40-49    3/16      27  4:08   10:11   10:26                  Boardwalk RC                   
    2   424 Neil McDermott           21:50 LM40-49    4/16      34  4:22   10:26   11:24  Shanty Bay      North Simcoe                   
    3   408 Jeff Wells               22:12 LM40-49    5/16      37  4:27   10:53   11:19  Whitby          DURHAM DRAGONS ATHLETICS       

**********************************************************************
                               FEMALE 50-59
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   485 Kelly Rupoli             24:25 LF50-59    2/7       27  4:53   11:54   12:32  Guelph                                         
    2    96 Wilma Ward               25:42 LF50-59    3/7       33  5:09   12:44   12:59  Markham                                        
    3   447 Kim Evans                28:53 LF50-59    4/7       45  5:47   14:36   14:18  Orangeville                                    

**********************************************************************
                                MALE 50-59
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   149 E Whyte                  21:17 LM50-59    2/16      30  4:16   10:50   10:27                                                 
    2   490 Nick Seston              21:57 LM50-59    3/16      36  4:24   10:46   11:11  Mulmur                                         
    3   470 Robert McKenna           24:14 LM50-59    4/16      46  4:51   12:07   12:07  Barrie                                         

**********************************************************************
                                FEMALE 60+
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------
    1   445 Lynn Dobson              38:54 LF60+      1/1       64  7:47   19:06   19:48  Brampton                                       



**********************************************************************
                                 MALE 60+
                                   5 Km
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2     City         Team Name
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- ------- -------------- -----------