www.chiptimeresults.com
6th Annual Don Olson Classic
Palgrave, Ontario
Saturday September 29, 2018
5 Km Awards
************************************************************************
OVERALL FEMALE
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   883 Aysia Maurice            18:17 LF12-15    1/15       1  3:40    8:54    9:23                                                 
    2   865 Jadyn Keeler             18:48 LF12-15    2/15       2  3:46    9:02    9:46                                                 
    3   897 Naomi Herman             19:22 LF16-19    1/8        3  3:53    9:13   10:09                                                 
************************************************************************
OVERALL MALE
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   898 Ethan Kruisselbrink      16:33 LM16-19    1/12       1  3:19    8:13    8:21                                                 
    2   904 Justin Jelaca            16:49 LM12-15    1/6        2  3:22    8:14    8:35                                                 
    3   889 Jamie Tarling            17:14 LM20-29    1/8        3  3:27    8:14    9:00                                                 
************************************************************************
MASTER FEMALE
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   919 Leslie McArthur          22:33 LF40-49    1/12      16  4:31   11:19   11:14                                                 
    2   901 Rebecca Baynton          23:13 LF40-49    2/12      19  4:39   11:20   11:54                                                 
    3   749 Kathryn Sullivan         23:29 LF50-59    1/4       21  4:42   11:23   12:07                                                 
************************************************************************
MASTER MALE
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   931 Ed White                 20:05 LM50-59    1/3       16  4:01   10:05   10:00                                                 
    2   849 Jimmy Semes              20:20 LM40-49    1/12      19  4:04    9:46   10:35                                                 
    3   896 David Johannink          20:38 LM50-59    2/3       21  4:08    9:56   10:43                                                 
************************************************************************
JUNIOR FEMALE
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   885 Sierra Rodrigues         20:00 LF12-15    3/15       4  4:00    9:32   10:28                                                 
    2   876 Regan Doody              20:33 LF12-15    4/15       5  4:07    9:57   10:37                                                 
    3   843 Lucy Carpenter           20:46 LF12-15    5/15       6  4:10    9:55   10:52                                                 
************************************************************************
JUNIOR MALE
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   855 Patrick Dean             17:54 LM16-19    2/12       4  3:35    8:52    9:03                                                 
    2   900 Sean Cromack             18:03 LM12-15    2/6        5  3:37    8:50    9:14                                                 
    3   839 Austin Bates             18:04 LM16-19    3/12       6  3:37    8:50    9:14                                                 
**********************************************************************
FEMALE 11 and UNDER
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
**********************************************************************
MALE 11 and UNDER
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   872 Xavier Bird              19:54 LM-11      1/2       15  3:59    9:44   10:10                                                 
    2   916 Anton Kozlov             21:28 LM-11      2/2       25  4:18   10:14   11:15                                                 
**********************************************************************
FEMALE 12-15
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   860 Catherine Turner         22:04 LF12-15    6/15      12  4:25   10:36   11:28                                                 
    2   903 Sabrina Della Penna      22:08 LF12-15    7/15      13  4:26   10:34   11:34                                                 
    3   881 Tara Johannink           22:25 LF12-15    8/15      14  4:29   10:44   11:41                                                 
**********************************************************************
MALE 12-15
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   859 Andrew Richards          20:05 LM12-15    3/6       17  4:01    9:55   10:11                                                 
    2   906 Willem Byleveld          20:07 LM12-15    4/6       18  4:02    9:39   10:28                                                 
    3   871 Duncan Whitehead         21:29 LM12-15    5/6       26  4:18   10:36   10:54                                                 
**********************************************************************
FEMALE 16-19
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   891 Kayla Overholt           20:59 LF16-19    2/8        7  4:12   10:17   10:42                                                 
    2   884 Taylor Rasmussen         21:10 LF16-19    3/8        8  4:14   10:07   11:03                                                 
    3   902 Olivia Cadieux           21:15 LF16-19    4/8        9  4:15   10:19   10:57                                                 
**********************************************************************
MALE 16-19
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   853 James Bader              18:28 LM16-19    4/12       7  3:42    8:59    9:30                                                 
    2   856 Nathan Eastmond          18:40 LM16-19    5/12       8  3:44    9:09    9:32                                                 
    3   862 Jacob Wells              18:42 LM16-19    6/12       9  3:45    9:09    9:33                                                 
**********************************************************************
FEMALE 20-29
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   893 Kendra Holman            32:53 LF20-29    1/3       39  6:35   16:08   16:45                                                 
    2   892 Leanne Francescutti      37:04 LF20-29    2/3       42  7:25   17:52   19:13                                                 
    3   895 Lauren Wantje            37:52 LF20-29    3/3       43  7:35   17:26   20:27                                                 
**********************************************************************
MALE 20-29
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   890 Sam Shi                  18:56 LM20-29    2/8       11  3:48    9:10    9:46                                                 
    2   923 Ben Pidduck              19:38 LM20-29    3/8       12  3:56    9:42    9:56                                                 
    3   907 Matthew Camellato        21:08 LM20-29    4/8       23  4:14    9:57   11:12                                                 
**********************************************************************
FEMALE 30-39
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   850 Shawna Thomson           25:50 LF30-39    1/3       27  5:10   12:25   13:26                                                 
    2   922 Kerry McKenzie           35:53 LF30-39    2/3       41  7:11   17:36   18:18                                                 
    3   894 Julie Legenza            51:23 LF30-39    3/3       45 10:17   25:45   25:38                                                 
**********************************************************************
MALE 30-39
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   909 Michael Cooper           33:16 LM30-39    1/1       40  6:40   16:06   17:10                                                 
**********************************************************************
FEMALE 40-49
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   908 Meghan Cohen             24:06 LF40-49    3/12      23  4:50   11:57   12:09                                                 
    2   914 Wendy Holyday            25:16 LF40-49    4/12      25  5:04   12:31   12:45                                                 
    3   867 Maria Mussleman          25:39 LF40-49    5/12      26  5:08   12:33   13:06                                                 
**********************************************************************
MALE 40-49
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   842 Dave Carpenter           20:45 LM40-49    2/12      22  4:09   10:02   10:44                                                 
    2   863 Jeff Wells               21:38 LM40-49    3/12      27  4:20   10:22   11:16                                                 
    3   935 Steve Schaus             22:06 LM40-49    4/12      29  4:26   10:56   11:10  Midhurst                                       
**********************************************************************
FEMALE 50-59
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   861 Lynda Turner             25:53 LF50-59    2/4       28  5:11   12:48   13:06                                                 
    2   870 Wilma Ward               26:19 LF50-59    3/4       30  5:16   12:45   13:34                                                 
    3   844 Sheila Gray              31:58 LF50-59    4/4       38  6:24   15:46   16:13                                                 
**********************************************************************
MALE 50-59
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
    1   852 Richard Yates            21:40 LM50-59    3/3       28  4:20   10:21   11:20                                                 
**********************************************************************
FEMALE 60+
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------
**********************************************************************
MALE 60+
O'all                                 Net       Class       Gender  Pace
Place  Bib         Name              Time      Placing       Place   /Km   Lap 1   Lap2
----- ----- -----------------      ------- ----------------- ----- ----- ------- -------